"Myślałam, że wybielanie zębów szkodzi szkliwiu. Dopiero niedawno mój dentysta wyprowadził mnie z błędu."
Martyna Skowrońska, LublinZęby można wybielić “od ręki”
Zabieg wybielania zębów z zastosowaniem naświetlania oraz wysokostężonego nadtlenku wodoru jest błyskawiczny i trwa mniej niż godzinę. Ważne jednak, aby przestrzegać zaleceń pozabiegowych, szczególnie w kwestii diety, która nie barwi zębów. W przeciwnym razie efekt może być podróbki zegarków błyskawiczny, ale nietrwały.
Czy można wybielić zęby samodzielnie?
Przeprowadzenie zabiegu wybielania zębów samodzielnie kończy się wybieleniem przednich powierzchni zębów, natomiast przestrzenie między zębami pozostają ciemne, dając efekt ciemnych szpar między zebami. Całościowe i eleganckie wybielenie jest możliwe wyłącznie przez doświadczonego lekarza stomatologa, który kwalifikuje pacjentów powyżej 16 roku życia do zabiegu w oparciu o badanie kliniczne obejmujące wnikliwą ocenę stanu zdrowia tkanek zmineralizowanych zębów oraz ocenę szczelności istniejących wypełnień. Kwalifikacja do zabiegu wybielania powinna obejmować wykluczenie przeciwwskazań do zabiegu (alergia, ciąża, okres karmienia), analizę nawyków żywieniowych, zapoznanie pacjenta z zaleceniami pozabiegowymi (biała dieta, niepalenie tytoniu), jak również ocenę dyspozycyjności pacjenta. Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją, zabezpieczeniem ubytków próchnicowych oraz określeniem progu pobudliwości bólowej i żywotności zębów.
Metody wybielania
Zęby można wybielać na wiele sposobów, ale jedynie wybielanie medyczne, które jest częścią stomatologii estetycznej, można uznać za skuteczne i bezpieczne, gdyż wykonywane jest po okiem dentysty. Przed wyborem miejsca, w którym wykonamy zabieg wybielania należy się upewnić, że nie przeprowadzi go kosmetyczka. Do gabinetowego wybielania używa się najczęściej lamp halogenowych lub lamp typu LED, które emitują różne ciepło światła. Wpływa to zarówno na efekty wybielania jak i na wrażliwość dziąseł i zębów.
Do najpopularniejszych akceleratorów należą: lampa Beyond Polus oraz WHITEsmile. Laserowe wybielanie zębów jest nieporównywalnie skuteczniejsze i bezpieczniejsze niż znane metody domowe i kosmetyczne. Przede wszystkim jednak wybielanie laserowe jest szybsze i trwalsze. Przy wybielaniu laserem wystarczy jedna sesja, a jej efekt utrzymuje się nawet powyżej dwóch lat, podczas gdy takie metody jak paski wybielające lub pasty do wybielania wymagają wielu tygodni wyrzeczeń i nie dają pewności co do efektów.
Czy po zabiegu będę mieć zęby
jak gwiazda filmowa?
Gwiazdy filmowe oraz bohaterowie okładek kolorywych pism mają piękne zęby, ale są one takie tylko na ekranie lub po ingerencji programów graficznych typu Photoshop. “Hollywoodzka” biel nie jest prawdziwym kolorem i niemalże nie występuje w naturze. Jest natomiast efektem nakładania na zęby licówek, czyli specjalnych nakładek naklejanych na przody zębów. Naturalna barwa zębów waha się od żółtobrunatnej do szaroniebieskiej. Każdy z nas ma inny odcień zębów, co jest związane m.in. ze stopniem ich mineralizacji. Wybielanie zębów polega na przywróceniu ich naturalnego koloru oraz usunięciu przebarwień.
Czy wybielanie osłabia zęby?
Proces wybielania jest reakcją utleniania, w której związek wybielający przekazuje elektron związkom redukującym, które są wybielane. Z chemicznego punktu widzenia, proces wybielania przebiega w sposób złożony, a główną rolę odgrywają w nim utleniające właściwości nadtlenku wodoru. Do wybielania zębów wykorzystywany jest nadtlenek wodoru i jako niestabilny rozpada się na wodę i tlen szczególnie pod wpływem naświetlania promieniami UV czy podwyższenia temperatury.
Prawidłowo prowadzone wybielanie powinno zakończyć się na tym etapie, czyli nie powinno przekroczyć punktu saturacyjnego. Jest szczególnie istotne, by lekarz stomatolog miał świadomość, kiedy należy przerwać proces wybielania po przekroczeniu punktu saturacyjnego, gdy utrata międzypryzmatycznego matriksu jest większa, niż możliwy jeszcze do uzyskania, niewielki efekt wybielający. Przekroczenie tego punktu i kontynuacja procesu wybielania może prowadzić do degradacji substratu (matriks szkliwa) i w efekcie nawet do replica watches poważnych uszkodzeń szkliwa i zmiany struktury tkanek zęba. Dlatego zębów nie powinno się wybielać samemu ani powierzać swojego uzębienia osobom do tego nieodpowiednim. W SmileSPA zabiegi przeprowadzają wyłącznie lekarze-stomatolodzy.
Czy zęby można wybielić raz na zawsze?
Nie można. Przeprowadzony przez lekarza stomatologa profesjonalny zabieg wybielania pozwala na uzyskanie satysfakcjonującej pacjentów zmiany barwy zębów o kilka odcieni. Barwa zębów ulega stabilizacji po około dwóch tygodniach od zakończenia zabiegu wybielania i utrzymuje się w zależności od nawyków higienicznych i żywieniowych pacjentów od roku do trzech lat. Po tym czasie zabieg należy powtórzyć jeśli chce się zachować piękny biały uśmiech.
Czy wybielanie zębów boli?
W przebiegu i po zakończeniu wybielania przeprowadzonego przez lekarza może wystąpić przemijająca samoistnie nadwrażliwość termiczna zębów lub ból zębów, co niesie za sobą potrzebę chwilowego przerwania zabiegu lub przeprowadzenia dodatkowo zabiegów fluoryzacji zębów. Ryzyko wystąpienia tych objawów zależne jest od zarówno od indywidualnych predyspozycji pacjenta jak i od używanego do wybielanie sprzętu. Światło zimne, jakie emitują lampy LED, zdecydowanie zmniejsza ryzyko wystąpienia negatywnych skutków zabiegu. Cena, którą przychodzi pacjentowi zapłacić za komfort, bezpieczeństwo i profesjonalizm zabiegu pod okiem dentysty, nie jest wysoka.
Czy każde zęby można wybielić?
Wybielanie zębów przynosi satysfakcjonujące dla większości pacjentów efekty. Jednak szczególnie trudne do zlikwidowania są przebarwienia tetracyklinowe zębów czwartego stopnia wynikające z prowadzonej we wczesnym okresie życia prenatalnego terapii antybiotykami z grupy tetracyklin, prowadzącej do ciemnego zabarwienia zębów z intensywnymi pasemkami o innym odcieniu. Optymizmem napawa fakt, że w trakcie przedłużonego wybielania z zastosowaniem wyższego stężenia aktywnych związków wybielających uzyskiwano znaczne rozjaśnienie nawet ciemnych tetracyklinowych przebarwień.
Czy przed wybielaniem zębów
trzeba usunąć kamień?
Zabieg wybielania musi być poprzedzony profesjonalną higienizacją (usunięcie osadów i kamienia nazębnego, instruktaż higieny pozabiegowej), zabezpieczeniem ubytków próchnicowych oraz określeniem progu pobudliwości bólowej i żywotności zębów. Zabieg wybielania powinien być także poprzedzony przeprowadzeniem analizy nawyków żywieniowych pacjenta, jego chęcią do współpracy a wręcz zdyscyplinowaniem dotyczącym zaleceń pozabiegowych (biała dieta, niepalenie tytoniu), oceną dyspozycyjności pacjenta, jak również wykluczeniem rolex replika przeciwwskazań do zabiegu (alergia). Dlatego konieczne jest, aby zabieg wybielania zębów przeprowadzał stomatolog, tak jak ma to miejsce w SmileSPA w Lublinie i Warszawie.
Czy istnieją przeciwwskazania do wybielania zębów?
Czy każdy może je wybielić?
Nie każdy może się poddać zabiegowi wybielania zębów. Na szczęście jednak lista przeciwwskazań jest krótka:
- Wiek poniżej 16. roku życia.
- Ostre przebarwienia tetracyklinowe czwartego stopnia, które wymagają założenia licówek lub koron.
- Ciąża i okres karmienia piersią.
- Nasilona wrażliwość termiczna zębów.
- Alergia na jeden ze składników materiałów wybielających.
- Brak zdyscyplinowania pacjenta (niezdolność lub niechęć do noszenia nakładek lub nietolerowanie niedogodności wynikających z dłuższego czasu siedzenia na fotelu z szeroko otwartymi ustami).
Biała dieta
Biała dieta, do której należą takie produkty jak ser biały, kefir, jogurt, maślanka, ryż, ziemniaki, czy makaron, są idealnym produktem odchudzającym i regulującym apetyt. Zawierają przyspieszające metabolizm białko, wapń i witaminy, a także dobre bakterie usprawniające trawienie i działanie układu pokarmowego.
Przede wszystkim jednak biała dieta jest niezbędna do tego, aby nie zepsuć efektów wybielania zębów tuż po zabiegu. Zaleca się jej stosowanie przez minimum 48 godzin po wybielaniu. Wynika to z tego, iż żel wybielający zwiększa tymczasowo porowatość szkliwa (zęby zachowują się wówczas jak gąbka), co prowadzi do znacznej podatności zębów na czynniki barwiące i sprawia, że produkty takie jak buraki, soki, czy sosy barwią zęby, powodując efekt odwrotny od zamierzonego.